• Kiitos onnistuneesta juhlavuodesta!

  Hämeenlinnan Sotilaskotiyhdistys ry täytti sata vuotta 17.11.2018

  Juhlavuoden aikana yhdistys oli näkyvästi esillä lähialueilla. Siviiliyleisö pääsi nauttimaan perinteisiä munkkikahveja mm. pop up –sotilaskodeissa, elomessuilla ja 100-vuotiskirkkokonsertissa. Munkkikahvimyynnin ja ilmaistarjoilun ohella yhdistys on saanut osakseen kiinnostusta ja positiivista näkyvyyttä lähialueiden medioissa sekä valtakunnallisessa radiossa.

  Juhlavuoden naistenpäivänä 8.3. yhdistys toimi emäntänä naistenpäivän juhlassa, jossa luovutettiin naistenpäivän kapula Hämeen maa- ja kotitalousnaisille. Pop up -sotilaskotipäivää vietettiin satavuotisen sotilaskotityön kunniaksi eri puolilla suomea 7.5. Juhlavuoden tapahtumiin pop up -sotilaskodit sopivat mainiosti ja sotilaskoteja pystytettiin 7. - 8.5 Hämeenlinnaan ja Hattulaan. Sotilaskodeissa esiteltiin toimintaa ja myytiin tietenkin munkkikahveja. Lisäksi VMTK bändi piipahti pop up -sotilaskodeissa esiintymässä.

   

  Pop up -sotilaskotipäivä ja kirkkokonsertti. Kuvat: Kirsi Heikkilä / Heikki Ranta

   

  Suuren yleisön kanssa satavuotisjuhlaa vietettiin yhdistyksen 100 v kirkkokonsertissa 7.9. Hattulan kirkossa. Kirkkokonsertissa esiintyi Kaartin soittokunta Musiikkimajuri Pasi-Heikki Mikkolan johdolla. Upeasta laulusta vastasi Mikael Konttinen. Arvokkaan juhlapuheen piti Hämeenlinnan Sotilaskotiyhdistyksen ja Sotilaskotiliiton kunniajäsen sotilaskotisisar Kirsti Ikonen. Myös seurakunta toi oman tervehdyksensä tilaisuuteen. Tilaisuus oli hyvin arvokas ja tunnelma mukavan lämminhenkinen. Ikimuistoisen illan kruunasi paikalle saapunut yli 500 kuulijan yleisö, jolle tarjottiin myös perinteiset munkkikahvit juhlan kunniaksi.

  Lokakuussa kiinnitettiin muistolaattoja rakennuksiin, joissa on harjoitettu sotilaskotitoimintaa. 15.10. järjestettiin pieni paljastustilaisuus Linnan kasarmilla Museo Militarian pihalla. Sotilaskotiautosta tarjottiin tilaisuuden aikana munkkikahveja. Museo Militarian lisäksi laatat kiinnitettiin Poltinahon Sale -myymälän seinään, Suomen kasarmille kerhoravintola Seiskaan ja Birger Jaarlin kadulla rakennukseen, jonka tontilla on sijainnut toinen sotilaskoti (rakennusta ei ole enää olemassa).

   

  Laattojen paljastus, seppelpartio ja varusmiehen juhlapuhe. Kuvat: Kirsi Heikkilä / Buraq Al-Barkat

   

  Virallinen juhlapäivä 17.11. alkoi seppelpartiolla entisten puheenjohtajien haudoille. Ennen juhlan alkua vastaanotettiin onnittelutervehdyksiä yhteistyökumppaneilta ja nautittiin juhlatarjoiluista. Juhlaa vietettiin Parola 1 sotilaskodissa. Arvokkaan ja erityisen onnistuneen juhlan juonsi Seppo Hovi. Tervehdyspuheen piti yhdistyksen puheenjohtaja Liisa Suomilammi ja juhlapuheen piti opetusministeri Sanni Grahn-Laasonen. Oman tervehdyksensä juhlaan toivat myös Sotilaskotiliitosta varapuheenjohtaja Heli Itkonen, puolustusvoimilta Panssariprikaatin komentaja eversti Kari Nisula sekä varusmiesten edustajana Varusmiestoimikunnan puheenjohtaja Topi Korpinen. Korpisen puhe sai aikaan positiivisen palautevyöryn sisarten keskuudessa. Juhlan musiikkiesityksistä vastasivat Puolustusvoimien varusmiessoittokunta, Jaakko Ryhänen ja Seppo Hovi sekä Satumaa Singers. Juhla päättyi Sotilaskotiliiton kunniamarssiin.

  Juhlaa seuraavana päivänä 18.11. vietettiin sotilaskotisisarten kirkkopyhää Vanajan kirkossa. Kirkkopyhän kolehti kerättiin varusmiesten hengellisen työn tukemiseen. Juhlavuosi päättyi perinteiseen joulujuhlaan, jonka aikana sisarille näytettiin kuvia satavuotisjuhlapäivän tapahtumista. Ennen marraskuun juhlaa Parola 1 sotilaskodin näyttämöä, seiniä sekä vanhaa suihkulähdettä kunnostettiin.

  Lämmin kiitos kaikille onnitteluista ja kiitos osallistumisesta juhlavuoden tilaisuuksiin.

  Juhlavuosi oli onnistunut ja ikimuistoinen!

  Juhlapäivän kuvia on nähtävillä kuvagalleriassa

   

  Hallitus

   

    Takaisin
  0 kommenttia:
  Kommentoi:
 •   Arkisto
 

 

Hämeenlinnan Sotilaskotiyhdistys ry:n toimisto

Käyntiosoite:

Parola 1 sotilaskoti
13700 Parolannummi

Tietosuojaseloste